Saratoga-Warren Masonic District – List of District Deputy Grand Masters

Since this jurisdiction was divided into Districts in 1854, the Saratoga-Warren District has experienced many changes.  The following is a list of District Deputy Grand Masters of this District.

1855 District #2 including Delaware, Columbia, Montgomery, Green, Rensselaer, Albany, Warren, Schoharie, Schenectady, Saratoga, and Washington Counties.  John S. Perry of Troy.

1856 District #7 including Herkimer, Saratoga, Fulton, Hamilton and Montgomery Counties. Nathan J. Johnson of Johnstown.

1856-57 District #5 including Washington, Warren, Essex and Clinton counties. Dan S. Wright.

1858 District #5 Henry E. Dibble of Sandy Hill Lodge 372.

1859 District #7 including Washington, Warren, Essex and Clinton counties.  Frank M. Hopkins, MD of Keeseville.

1860 District #7 James Gobson of Salem 391.

1861-62 District #7 Marvin R. Peck of Glens Falls 121

1863 District #8 (same counties as 7) Henry A. VanDoran of Rising Sun 103

1864 District #8 A. F. Edwards of Rising Sun 103

1865 District #10 (same counties as above) William H. Rowe of Waterford (Clinton 140)

1866-67 District #10 J. William Waite of Sandy Hill 372.

1868 District #10 George Tobey of Granville 55.

1869 District #10 F.D. Wheeler of Rising Sun 103.

1870-71 District #10 J. William Waite of Sandy Hill 372.

1872-73 District #10 Norman Z. Baker of Whitehall (Phoenix 96)

1874 District #13 (same counties as above) Johnathon Smith of Ballston Spa (Franklin 90)

1875-76 District #13 William Cookin of Port Henry

1877-78 District #13 James L. Stillman of Greenwich (Ashlar 584)

1879-81 District #13 Edward F. Gross of Ballston Spa (Franklin 90)

1882-83 District #13 James S. Garret of Glens Falls 121

1884-85 District #13 John W. Whitehead of Port Henry

1886 District #13 Thomas A. Paterson of Whitehall (Phoenix 96)

1887-88 District #13 Henry Griffin of Warrensburgh 425

1889-90 District #13 Edward P. Newcomb of Whitehall (Phoenix96)

1891 District #13 David H. King of Fort Edward 267

1892 District #13 Loyal L. Davis of Glens Falls 121

1893 District #13 David H. King of Fort Edward 267

1894 District #13 Adelbert P. Knapp of Saratoga Springs (Rising Sun 103)

1895 District #13 Asley J. Reynolds of North Greenwich

1896 District #13 Frank A. Hotchkiss of Whitehall (Phoenix 96)

1897 District #20 including Saratoga and Washington counties. Frank A. Hotchkiss of Whitehall (Phoenix 96)

1898 District #20 George A. Ferris of Sandy Hill 372

1897-98 District #21 including Warren and Essex counties. H. Prior King of Glens Falls 121

1899 District #21 including Saratoga and Warren counties.  David Newland of Stillwater (Montgomery 504) Declined appointment in 1900.  In 1900 the District became known as Saratoga-Warren.

1900 William H. Kirkpatrick of Mechanicville (On Da Wa 820)

1902-03 Charles B. Thompson of Glens Falls 121

1904-05 A.M. Hollister of Greenfield Center (St. Johns 22)

1906-07 James A. Holden of Glens Falls (Senate 456)

1908-09 David L. Spooner of Mechanicville (On Da Wa 820)

1910-11 William F. Wilkinson of Warrensburgh 425

1912-13 James Mongay of Saratoga Springs (Rising Sun 103)

1914-15 Herman B. Parks of Glens Falls 121

1916-17 Edward Vanderwerker of Gansevoort 845

1918-19 Charles H. Hamilton of Glens Falls 121

1920-21 C. Edward Catlin of Waterford (Clinton 140) resigned August 30, 1921

1921 William Roberts of Waterford (Clinton 140)

1922 Fred S. Clute of Mechanicville (On Da Wa 820)

1923 Charles E. Bullard of Glens Falls 121

1924 William M. Cromie of Schuylerville

1925 Melvin J. Livingston of Warrensburgh 425

1926 Jurian Miller of Saratoga (Rising Sun 103)

1927 Earle H. Stickney of Senate 456

1928 G. Lester Williams of Schuylerville

1929 Andrew L. Smith of Glens Falls 121

1930 Roy Abernathy of Ballston Spa (Franklin 90)

1931 Robert A. Leeret of Senate 456

1932 Harris Crandall of Corinth 987

1933 Herrick Osborne of Warrensburgh 425

1934 Clarence K. Butler of Rising Sun 103

1935 Seward T. Potter of Senate 456

1936 Earl G. Hayner of Montgomery 504

1937 Howard A. Glassbrook of Glens Falls 121

1938 Maxwell A. Parmenter of Corinth 987

1939 Albert N. Rennie of Senate 456

1940 Earl F. Hayner of On Da Wa 820

1941 Walter Combs of Glens Falls 121

1942 Wright Scidmore of Franklin 90

1943 H. E. Ellsworth of Senate 456

1944 Charles Reeves of Rising Sun 103

1945 Neil Tripp of St. Sacrement 1029

1946 R. Moody of St. Johns 22

1947 T.R. Townley of Montgomery 504

1948 Loren Hoffman of Warrensburgh 425

1949 Ronald L. Folts of Corinth 987

1950 Avery L. Bullen of Senate 456

1951 George E. Guy of On Da Wa 820

1952 Warren M. Davis Glens Falls 121

1953 Frank Van Benscoten Franklin 90

1954 Jay R. Earl Sr. St. Sacrement 1029

1955 Harry E. Meyers Home 398

1956 John T. Dickinson Glens Falls 121

1957 Maurice E. Richards Warrensburgh 425

1958 Thomas J. Stekkar Rising Sun 103

1959 Charles W. Maileff Senate 456

1960 Sidney V. Fort On Da Wa 820

1961 Wayde Earl St. Sacrement 1029

1962 Kenneth Smith Franklin 90

1963 Lester G. Washburn Gansevoort 845

1964 William J. Fountain Pottersville (Glendale 497)

1965 William H. Atwood St. Johns 22

1966 Jay Van Vrankin Montgomery 504

1967 Charles A. Fenton Corinth 987

1968-69 Ernest A. Shapriro Home 398

1969-70 Stan Hart Glens Falls 121

1970-71 Frederick C. Smith Warrensburgh 425

1971-72 William A. Ehrgott Rising Sun 103

1972-73 James A. Davidson Senate 456

1973-74 Perey G. Waller Jr. On Da Wa 820

1974-75 Berton L. Beek Franklin 90

1975-76 Clarence W. Spaulding Gansevoort 845

1976-77 Reginald D. Ellis St. Sacrement 1029

1977-78 Melvin C. Waldron Glendale 497

1978-79 Floyd E. Wortman Montgomery 504

1979-80 Harold F. Vanderwarker St. Johns 22

1980-81 Herbert R. Welch Corinth 987

1981-82 James W. Harris Home 398

1982-83 Frederick A. Hayner Glens Falls 121

1983-84 Michael L. Lawler Warrensburgh 425

1984-85 Edward N. Place Rising Sun 103

1985-86 George H. Savale Senate 456

1986-87 Lewis O. Slocum On Da Wa 820

1987-88 Lawrence Pemberton Franklin 90

1988-89 William Busch St. Sacrement 1029

1989-90 Terry A. Morgan St Johns 22

1990-91 Charles A. Brown Corinth 987

1991-92 Bruce N. Hazard Glens Falls 121

1992-94 Peter A. Dansen Warrensburgh 425

1994-96 August F. Lodise Rising Sun 103

1996-98 Aldo A. Ghirarduzzi Senate 456

1998-2000 Allan M Bryant Sr. Senate 456

2000-2002 Richard L. Wilson Warrensburgh 425

2002-2004 Richard L. Wilson Warrensburgh 425

2004-2006 Roland Nortman (Warrensburg 425)

2006-2008 Paul Silver (Unity 22)

2008-2012 Gary L. Bolster (Warrensburg 425)

About leader

District Deputy Grand Master Saratoga-Warren District 1998-2000; Grand Lodge Leadership Services Committee; Leadership Development Course Coordinator; Vice Chairman Grand Master's Educational Task Force; Vice Chairman Grand Lodge Child ID Committee; District Deputy Grand High Priest 14th Capitular District; Grand Master of the 1st Veil 2010; Grand Master 2nd Veil 2011; Grand Master 3rd Veil 2012 Grand Royal Arch Captain 2013 Grand Principal Sojourner 2014 Grand Captain of the Host 2015 Warren County Historical Society Board of Trustees; Queensbury Masonic Historical Society Charter Member; State Chairman Lodges & Buildings Committee Deputy Grand Master's Advisory Committee
This entry was posted in History and tagged , , , . Bookmark the permalink.